1. Reisovo filosofování  – základy stravování

1. Reisovo filosofování – základy stravování

Ahoj!
Na Instagramu jsem se již pokusil o předání informací ale mé příspěvky nebyly příliš pochopeny a nesetkaly se tak s úspěchem. Proto jsem pochopil, že pokud se psaní článků chci opravdu věnovat musím své snažení směřovat jinam. Zde na blogu již pár článků bylo ale nyní bych se v článcích rád začal zaobírat jednotlivými tématy více do hloubky a od základů podávat informace ze kterých si může brát opravdu každý a postupně pokračovat až do hlubin tajemna, kde už bude potřebovat se šťourat ve studiích a informace budou podávány hlavně pro ty vytrvalé, kteří si čtou mé články hezky od začátku. Bude to prostě takový vyvíjející se systém, který se bude vyvíjet společně s vámi.
Proč začínám stravováním? Prostě a jednoduše mě tohle téma poslední dobou baví nejvíc a hlavně toto téma poslední dobou dost frčí a pořád se řeší jak je to tedy správně. Proto jsem tu teď já abych pomohl mým kolegům podat informace a vést lidi po správné cestě.

Co se v dnešním článku dozvíš?

  • O čem bude série článků Reisovo filosofování
  • Jak se vyznat v dnešní době přeinformovanosti
  • Kde nakupovat
  • Jaké vybírat potraviny
  • Praktické rady základy stravování aneb na čem stavět
  • Problém s hledáním zázračných diet a pilulek
  • Co se dozvíš příště

Reisovo filosofování

Proč ten název Reisovo filosofování? No asi ne každý se s tímto článkem ztotožní a tak chci nějak dát najevo, že to jsou mé názory a moje filosofie a přijde mi tak nějak suchý článek pojmenovat nějak klasicky. Rád si udržuji svůj osobní styl.
O mé celkové filosofii jste už mohli zavadit buď to zde na mých stránkách nebo na instagramu ale opakování je matka moudrosti. Určitou formu předávání informací jsem již zkoušel na instagramu ale zjistil jsem, že z dlouhodobého hlediska to není nejlepší volba. Proto volím svůj blog jakožto lepší možnost. Tato série článků bude mít za úkol vás od základů naučit správnému přístupu k věcem, kterým se já věnuji. Bude to hlavně stravování, trénink, spánek, biohacking ale třeba i reakce na různé události jak v mém životě nebo ve světě.

Informace

Žijeme v době informací a ať už chceme nebo ne jsou na nás vrhány ze všech stran. Reklamy, emaily, internet, články, noviny, zprávy atd. Někteří říkají, že to je špatně protože to akorát škodí a nedokážeme se v tom vyznat. S tím souhlasím, protože dostat se ke správnému zdroji informací dá dost zabrat a filtrovat všechny příchozí informace si vyžaduje až příliš sil, které bychom mezitím mohli aplikovat jinde. Mě samotnému to trvalo tři roky, než jsem narazil na ten správný zdroj, který odkazoval na další zdroje a to spustilo příval nových kvalitních informací. Rád bych se tedy také takovým zdrojem stal a budu rád za každého, kdo se rozhodne čerpat právě u mě. Samozřejmě, co se týče ostatních zdrojů určitě z nich také čerpejte. Není dobré se upnout pouze na jeden zdroj.

Co se týče informací ohledně stravování začínají se udávat tím správným směrem. V obchodech se roztrhl pytel se “zdravou” výživou. Ty uvozovky jsou tu schválně protože opět se z toho dělá byznys jako ze všeho a lidé se masírují někdy bohužel špatnými informacemi. Třeba jakože veganstvím se z vás stane nadčlověk, nebo když potravinu vykastrujete o tuky a přidáte bílkoviny automaticky se z ní stane “zdravá” potravina. Reklamy na řecké jogurty v metru mě vždy pobaví.

Na celou tuto situaci je třeba mít racionální a rozumný pohled a nad věcmi více přemýšlet a více se o ně zajímat. Přečetli jste si snad někdy článek o tom, jak jezdit na motorce a začali jste na ní jezdit? Nemyslím si. To samé platí i u stravování. Nejdříve spousta teorie a až potom praxe. Na motorce se bez znalostí jejího ovládání pravděpodobně vybouráte a bez znalostí o stravování si pravděpodobně zničíte zdraví. A to předpokládám váš cíl snažení není. Bavím se o tom skutečném potencionálu tohoto zdravého hnutí. Bohužel se to totiž nevyvíjí tím nejlepším směrem ale já vám chci pomoci se v tom vyznat tak, abychom se v tom mohli všichni společně zorientovat. V každém článku se budu snažit předat aplikovatelné věci do praxe nebo vám alespoň nasadit brouka do hlavy abyste zkusili nad věcmi přemýšlet jinak. Dnes se tedy podíváme na ty opravdu největší základy stravování selským rozumem.

Kde nakupovat

Teoreticky můžete nakupovat kdekoliv, kde mají kvalitní potraviny. Tušíte správně, že supermarket nebo vietnamec za rohem nebude ta nejlepší volba ale chápu, že ne každý má takové možnosti, jako dojít si k řezníkovi pro maso či pro zeleninu a ovoce na trh. Kvalita je ale vždy to nejdůležitější na čem u výběru potravin záleží. Takže si lze udělat jednoduše představu o tom, kde nakupovat a také to že vždy vítězí kvalita nad kvantitou.

Podle čeho vybírat

Čím méně obalu a čím méně informací na něm, tím lépe. Vždy se snažte vybírat potraviny nebo suroviny ze kterých jídlo lze připravit. Ne polotovary a výrobky. Jo a taky by jste měli vždy znát původ potraviny, kterou si kupujete. To souvisí s kvalitou ale to jste si už spojili. Salám se složením na pět řádků nebudeme upřednostňovat před šunkou pouze z masa.

Jak a co tedy jíst

Nyní vás seznámím s několika základními pravidly čeho se ve stravování držet. Jsou to ty největší základy, na kterých dokáže stavět každý a kdo řekne že ne, tak pro něho není jeho zdraví priorita a to se může vymlouvat jakkoliv chce!

1) Jezte suroviny a základní výrobky – naučte se znát rozdíl mezi surovinou a výrobkem

2) Vybírejte potravu připravenou tradičními způsoby – to znamená například upřednostnit kváskový chléb připravený kvašením před šumavou v pytlíku

3) Jezte sezóní potravu – to, co se dá v momentálním ročním období chovat, porazit, vypěstovat, sebrat utrhnout atd.

4) Jezte když máte hlad – na tohle opravdu kalorie počítat nepotřebuješ, stačí poslouchat své tělo ale na druhou stranu, pokud ti tělo říká, že máš hlad každé 3 hodiny bude tu taky něco špatně

Když to shrnu tak jez to, co mělo maminku a tatínka a jde to zabít. To, co můžeš sebrat, utrhnout, sklidit, vytáhnout ze země, sebrat z kurníku, nadojit nebo nechat zfermentovat…

Diety NEFUNGUJÍ na dlouhodobé fázi. Z mého pohledu je dieta až lék na určitý problém jako je např. obezita, celiakie atd. Pro zdravého člověka nedává absolutně žádný smysl dodržovat diety na základě kalorické teorie nebo hledat zázraky ve výživových směrech. Veganství vegetariánství, carnivore, high carb, low carb atd. jsou vždy omezující a vznikají v nic hrůzné deficity, kterých by si měl člověk být vědom dříve než vůbec začne slepě následovat nějaký z těchto stylů.
Asi si teď říkáte, že to, co tu prezentuji já je až moc jednoduché a hledáte nějaký háček? Teď vám něco prozradím… Žádný háček v tom není. Háček je pouze v tom, že nám společnost nasadila do hlavy nesmyslnou vidinu toho, že se člověk musí omezovat a trápit a dělat skoro nadlidské výkony proto aby zhubnul. No a pokud někdo přijde s něčím tak jednoduchým jako já je hned odsuzován a považován za šarlatána. A proč? To se nehodí velkým společnostem, které si na pletení hlav lidem vydělávají. Občas, když vidím na co všechno se nechají lidé zlákat přestávám věřit v kritické myšlení a vůbec v myšlení celkově. Ale na druhou stranu se asi nedivím. Marketing a reklama si natolik umí pohrát s našimi hlavami, že je to až nemožné. Proto nevěřte a nehledejte řešení v zázracích a pilulkách ale spíše v selském rozumu a minulosti. Prozatím tedy… postupem času vám vysvětlím více o co vlastně jde. A ne nejsou to kalorie ale naše malé mitochondrie, které o všem rozhodují. Tady máš jednoho brouka do hlavy.

Co teď a co příště?

Pro začátek bude fajn, když se zamyslíte nad svým momentálním stravováním a uvědomíte si jak moc jste spokojení. Pokud ne můžete třeba začít aplikovat tyto jednoduché rady, které jsem vám právě poskytl. Jsou to opravdové základy vhodné pro všechny
No a přiště se podíváme třeba na kalorie. To se ještě uvidí. Každopádně budu rád za kohokoliv, kdo si můj článek přečte. Proto prosím pokud komukoliv pomohl, dozvěděl se z něho něco nového aby ho sdílel, či mi napsal zpětnou vazbu. Moc mi to pomůže.

Do dalšího článku se směj. Ahoj!

Napsat komentář

Close Menu