Výživové strategie pro lepší zvládání stresu

Všichni hledáme nejlepší tréninkový program, nejlepší diety, nejnovější cviky a superpotraviny. Pokud se ale chceme bavit o maximalizaci přeměny postavy, tak si musíme uvědomit, že nejdůležitějším aspektem je práce se stresem.

Přeměna postavy a stres

Žijeme ve velmi stresovém světě a bohužel to zhoršuje naší hormonální rovnováhou. Být stále ve stresu vede k nadměrnému vyplavování kortizolu. Nadměrným vyplavováním kortizolu se stává těžím odpočívat, takže dochází ke zhoršené regeneraci, vybudujeme méně svalové hmoty, vyplýtváme naše zásoby energie a pojedeme na dluh. Také z dlouhodobého hlediska to může negativně ovlivnit hladinu testosteronu a estrogenu (estrogen vede ke zvyšování igf-1, což je velmi anabolický polypeptid), kteří jsou velmi důležití při růstu svalů, libida a dalšího.

Stres a Inzulín

Přemíra stresu také vede k horší inzulínové odpovědi (naše buňky přestávají být citlivé na inzulín). To také snižuje schopnost těla čerpat z tukových zásob pro vytváření energie. To obrovským způsobem snižuje schopnost zbavovat se tukové tkáně. Takže čím více kortizolu vyprodukujeme, tak se stáváme čím dál více inzulínově rezistentní, protože kortizol vždy zvedne hladinu krevního cukru a tento cukr potřebuje inzulin, aby se vstřebal. Z dlouhodobého hlediska to může vést k diabetu.

Stres a štítná žláza

Kortizol také může snížit konverzi thyroidního hormonu T4 na thyroidní hormon T3. T4 je neaktivní ale T3 je odpovědný za zvyšování rychlosti metabolismu. Takže pokud je dlouhodobě a neustále zvýšený kortizol, tak se rychlost metabolismu sníží, protože se sníží hladina T3 hormonu. To opět vede ke zhoršování postavy, ztížení budování svalové hmoty, protože kortizol sám o sobě je katabolický (snižuje testosteron a estrogen), tloustnutí (inzulínová rezistence) a také tedy snižuje T3 hormon. Jako bonus povede k zadržování vody.

Jak strava ovlivňuje odolnost na stres?

Když se bavíme o práci se stresem, tak strava je určitě jedním z důležitých faktorů. Je totiž důležité použít výživovou strategii, která je v souladu s tvým přirozeným profilem, jinak bude vytvářet ještě větší stresovou odpověď. Samozřejmě, že různé stravovací postupy budou vytvářet rozdílné problémy u rozdílných lidí.

Například shazuješ tuk a omezil jsi sacharidy a už takhle nejsi dobrý ve zvládání stresu. Od přírody jsi nervózní, špatně reaguješ na stresové události a často se ti střídá nálada. Když vyřadíš většinu sacharidů ve stravě, tak se staneš horším ve zvládání stresu. Proč? Protože každý z nás má v sobě dva neurotransmitery, kteří jsou zodpovědní za zvládání stresu. Tyto neurotransmitery jsou inhibitory, kteří uklidní neuronální aktivitu, takže když uklidníš svou hlavu, tak se přestaneš bát, jsi v klidu a můžeš lépe zvládat stres. Když je tvůj mozek konstantně přetěžován, tak je stresová odpověď zhoršená.

GABA a serotonin

GABA – Pokud jsi od přírody úzkostlivý, příliš citlivý a trpíš na panické ataky nebo když máš špatnou inzulínovou senzitivitu nebo rezistenci a horší trávení (časté zácpy nebo průjmy), tak máš málo gaby. Pokud je na nízké hladině, tak máš už jen jeden neurotransmiter ke zvládání stresu a tím je serotonin.

Serotonin – Serotonin se velmi sníží, pokud jsi na nízkosacharidové dietě (protože se ze sacharidů tvoří). Takže pokud stáhneš sacharidy až moc a jsi úzkostlivý člověk, tak se vystavuješ riziku vytváření si nových problémů, protože nemáš dostatek neurotransmiterů, jenž by ti pomáhali se zvládáním stresu.

K čemu to vede? Každá špatná událost v tvém životě vytvoří obrovskou stresovou odpověď a zvýšení kortizolu vedoucí ke všem problémům spojeným se stresem…

Já osobně na nízkosacharidové dietě funguji skvěle (udržuji si nízké procento tělesného tuku, buduji svaly a cítím se skvěle) ale když dáte určitý typ lidí na nízkosacharidovou dietu, tak se stranou neschopnými ve zvládání stresu, ztloustnou, budou zadržovat vodu a objeví se další problémy.

Stravovací strategie, kterou bys měl použít (kolik sacharidů) záleží na tvé naturální kapacitě zvládat stres. Přeměna postavy není jen o kalorickém deficitu nebo nadbytku ale i o optimalizování tvého neurologického profilu. Hormony jsou také důležité ale nervový systém hraje největší roly. Protože hladina našich hormonů záleží na tom, jak zvládáme stres. A náš způsob stravování hraje obrovskou roli ve zvládání stresu!

Takže sacharidy mohou mít pozitivní dopad na naše tělo se zvládáním stresu. Například zvýšením serotoninu.

Jsou zde dvě možnosti:

  1. Jíst sacharidy večer – Ano můžeme jíst sacharidy i večer ale jako vždy záleží na kontextu. Ne ve všech situacích je to vhodné ale o tom zase jindy. Pokud není problém ve správně nastaveném stravování (pokud jsi od přírody na stres odolný a na nízkosacharidové stravě se cítíš dobře), tak problém nebude v neustále zvýšeném kortizolu ale v akumulaci stresu během dne. To může vést k neschopnosti se večer uvolnit a vypnout hlavu. Snězením sacharidů na večer zvýšíš serotonin a přepneš se do parasympatického módu. V podstatě se vypneš. Tato možnost bude vhodná pro ty, kteří odolávají stresu každý den. Podnikatelé, psychologové, koučové, rodiče a další náročné i nenáročné profese. V takovém případě může jezení sacharidů na večer dokonce pomoct zlepšit postavu.
  2. Jíst sacharidy během celého dne – Pokud jsi od přírody člověk, který je stále ve stresu, tak bys měl mít sacharidy i během dne, což ti pomůže s lepší odpovědí kortizolu. Ale nezapomínej na funkci kortizolu, a to sice mobilizace energie. Pokud konstantně dáváš svému tělu malé množství sacharidů, tak nepotřebuješ neustále produkovat kortizol, protože tvé tělo bude čerpat energii ze sacharidů v tvé krvi. Problém je ale, že nemůžeš mít velké množství sacharidů v každém jídle, protože to může vést k inzulínové rezistenci. Zároveň je třeba myslet na to, že většina serotoninu se tvoří ve trávicím traktu, proto ho nemůžeme zničit nevhodnou vysokosacharidovou dietou. Zde bude ideální se poradit s odborníkem.

Pokud se ti článek líbil a byl pro tebe užitečný, tak budu rád za jakýkoliv komentář, hodnocení a sdílení.

Přidej se do skupiny, která tě naučí jak být zdravý a silný! https://www.facebook.com/groups/409037806958803

Děkuji za tvůj čas a těším se na tebe u dalšího článku.

“Zvládání stresu je klíč ke správné přeměně postavy”

                                                                                                                      Lukáš Reisinger