Podle čeho se správně stravovat?

🤷 Zjednodušování přístupu ke stravování a tvrzení, že všem stačí dodržovat kalorickou bilanci a tlustí lidé mají nadváhu, jen protože jsou líní je stejný nesmysl jako tvrdit, že země je plochá… Tímto krátkým článkem bych rád vysvětlil, že to není tak jednoduché a navedl tě na to, jak je to skutečně správně!

🧐 Hledání svého individuálního přístupu: Pokud se nestravujeme v kontextu prostředí, ve kterém žijeme a v souladu s naší individualitou, tak se nemůžeme divit, že nám nefungují diety, které jsou na bázi omezování některých složek potravy (včetně kalorií) a dalších ne vždy správných postupů.
Co je třeba zohledňovat při výběru stravování?

➡️ Zdravotní stav (inzulínová senzitivita, alergie a intolerance, onemocnění, stav imunity, hormonální profil atd)

➡️ Naší skutečnou individualitu (metabolický a neuro typ, hormonální a neurologický profil)

➡️ Chuťové preference (oblíbené a neoblíbené potraviny)

➡️ Životní styl, čas, povinnosti (rozložení stravování dle denního režimu, potřeb, pohybu atd)

➡️ Roční období (sezónnost a dostupnost potravin a slunce UV záření ovlivňuje vhodnou volbu potravin pro správnou funkci fyziologie)

🤓 Bro science vs věda: Nejsem zastáncem držení se pouze studií a vědy, protože vždy na nějakou problematiku najdete potvrzující i vyvracující studie ale stavění na domněnkách a starých paradigmatech, taky není cesta. Až když víme, jak funguje lidské tělo skrze vzdělávání a třeba i vědu, tak můžeme začít pracovat i s domněnkami. Jinak je to střelba od boku. Ber to nejlepší ze všech oborů a potom si tvoř vlastní cestu podle toho, co dává skutečně smysl tobě a ne někomu jinému.

🤫 Poslouchání svého těla: To bude fungovat z velké části hlavně pro zdravé lidi ale určité signály jsme schopni vnímat vždy. Hledej to, co ti dělá dobře a ne to, co vypadá dobře na papíře.
Dva časté příklady, kdy nejíme podle vlastní individuality:

Nízká hladina serotoninu – špatná nálada, deprese a podobné stavy mohou vést k bažení po sacharidech, které vedou k jeho produkci a navozují libé pocity.
V takových situacích je třeba rozpoznat zdali se jedná o skutečnou potřebu doplnění sacharidů nebo pouze o falešné signály mozku

Kombinace cukru a tuku stimuluje centrum odměn a dopamin – to způsobuje další bažení po cukru a podobných potravinách

🤯 Pochopení našeho těla: Nechci po tobě abys šel studovat biologii ale abys otevřel svou mysl a svými poznatky o těle došel dál, než ke kalorické bilanci, protože naše tělo na kalorie nefunguje. Tečka. Začni u zajímaní se o mitochondrie, mikrobiom a umění mít rád sám sebe.

👫 Žádost o pomoc: Ten trouba, který ti říká, že stravování je jednoduché a ty jsi jen lenoch si zaslouží nasazení nízkokalorické diety, aby viděl, co to udělá s jeho zdravím (to je nadsázka, zaslouží si spíše správné poučení o problematice). Požádání o pomoc není projev slabosti ale rozumu vycházejícího z porozumění toho, že ne na všechno musíme být sami.

😳 Není to úplně jednoznačné co? Proto se neboj mě nebo nějakého mého kolegu požádat o pomoc. Ale dávej si pozor na to koho. Není to jen o stravování ale ty tomu člověku vkládáš do rukou své zdraví! 🥰

Sleduj dále mé články a poznáš více do hloubky sám sebe, a tím pádem svou individualitu a budeš schopný si stravování i životní styl nastavit lépe 🙂

Pokud se ti článek líbil a byl pro tebe užitečný, tak budu rád za jakýkoliv komentář, hodnocení a sdílení.

Neboj se mě kontaktovat:
TEL: 739 980 523
MAIL: lreisinger@email.cz
FB: Lukáš Reisinger
IG: kouc_reisinger

Přidej se do skupiny, která tě naučí jak být zdravý a silný! https://www.facebook.com/groups/409037806958803

Děkuji za tvůj čas a těším se na tebe u dalšího článku.

“Ke skutečně efektivní přeměně postavy, pevnému zdraví, vysoké výkonnosti a vyvážené psychice vede cesta pouze skrze lidskou individualitu.”

                                                                                                                      Lukáš Reisinger