Rubriky
Lukyho epický blogísek

Jak skloubit zdravý životní styl a Vánoce?

Vánoce by měli být svátky klidu a míru. O to více to platí pro letošní rok, který nebyl jeden z nejlepších, a proto bychom měli alespoň během svátků zkusit polevit, nechat čas plynout, odpoutat se od starostí a ponořit se do přítomné chvíle. Ať už pomocí meditace nebo pouhého prožívání přítomného okamžiku.
Letošek nám sílu nás samých ale hlavně sílu podpory. Já i spousta mých přátel zažívalo během roku 2020 spoustu těžkých chvílí, což mi připomnělo jednu velkou pravdu: I když můžeme být, jakkoliv silná osobnost tak prostě ne vždy na všechno můžeme stačit sami.
Proto se síla podpory od ostatních pro mě i ostatní ukázala jako to nejcennější, co mnozí z nás mají. Můžeme přijít o práci, peníze, motivaci a další důležité věci ale přátelé a jejich podpora tu bude stále. Pro mnohé z nás to byl právě onen čas strávený s blízkými a jejich přítomnost, které spoustu lidí (i mě) držel nad vodou.
Tak a teď už k hlavnímu tématu dnešního článku. Rozhodně bychom si měli vánoce užít ale neměli bychom úplně polevit. Napíšu pár bodů, které ti nijak nenaruší prožívání svátků ale pomohou ti udržet si zdraví, hormonální rovnováhu a postavu.

1. Dodržuj ranní a večerní rutinu – Ta ti pomůže zůstat „v režimu“ anebo se do něj i lépe vrátíš, protože si zachováš disciplínu. Klidně jeden den vynech ale pamatuj, že vždycky se na správnou cestu vrací lépe po jednom dni než po 7. Zachování si svého cirkadiánního rytmu se vyhneš velkým výkyvům inzulínu a tvůj leptin bude stále dobře signalizovat množství tuku, takže si lépe zachováš svou postavu a ani proto nemusíš dělat nic navíc než normálně. Postačí ranní sledování oblohy, krátké dechové cvičení a ledová sprcha. No a večer ten největší základ, a to nasadit si brýle proti modrému světlu. To v ničem nepřekáží a odpustí ti to i když půjdeš párkrát později spát.

2. Hýbej se – A jsme zase u toho pohybu a ne tréninku. Já osobně si vždy na období svátků kolem Vánoc naplánuji deload, tak abych mohl odpočívat a věnovat se svým blízkým. To je samozřejmě na tobě a předpokládám, že letos když jsou fitka stejně zavřená tak je to i trochu nucená pauza, která ale nemusí být nutně na škodu. Oukey ale to neznamená, že bys měl od rána do večera sedět na gauči a cpát se cukrovím. Nebo teda můžeš ale zkus zařadit pár pohybových aktivit. Skvělou variantou je procházka. Můžete vyrazit jako celá rodina po vydatném obědě, kdy se všichni cítíte na umření. I 30min chůze po jídle pomůže znovu vyvážit hladinu cukru v krvi a podpoří trávení. No a místo tréninku si můžeš dát ráno po probuzení nebo třeba před větším jídlem 10-20 HIIT workout. Proč HIIT? Uděláš spoustu práce za málo času, a hlavně bylo u intervalových tréninků ve výzkumech prokázáno zrychlení metabolismu ještě na několik hodin po tréninku. Takže makáš 10min ale spaluješ více kalorií celý den. To si myslím, že se během svátků, kdy není čas na trénink hodí ne?

3. Užij si jídlo a neciť za to vinu – Pokud jedeš celý rok na 90%, tak tě pár dní rozhodně natolik nerozhodí aby vše přišlo vniveč. Jen jeden tip – začni snídaní s bílkovinama, vlákninou a zdravými tuky. Tím se vyrovná hladina cukru v krvi a zase trochu uklidníš hormony potom včerejším nákladu cukru. Navíc tím dáš kvalitní palivo pro celý den a nebudeš mít chutě na sladké už od rána, díky menšímu vyplavení dopaminu.

4. Užij si klidu – Pokud dodržíš těchto pár zásad, tak věřím že svátky prožiješ v klidu a míru a k tomu ještě s dobrým pocitem, že jsi stále dělal něco pro své zdraví a minimalizoval následky prasení.

Jako příklad zde máme spojení prožívání svátku a mého životního stylu z minulého roku?

24. Štědrý den jsem začal ranní rutinou a střídmou snídaní stejně tak, jako každý jiný den v roce. Dal jsem si schválně menší snídani, protože jsem věděl že večeře bude výživná. Místo oběda jsem se postil a s bráchou jsme si dali koupačku v řece po které následovala procházka. Jednoduše z toho důvodu, že jakýkoliv ať už před nebo i po jídle pomáhá cirkulaci krve, a tudíž i lepšímu trávení. Taková procházka v tento den krásně nahradí trénink a zároveň vám umožní déle trávit čas s blízkými. Win win situace. Čas v rodinném kruhu pokračoval tradiční večeří kapra se salátem zakončená cukrovím. Následovalo rozdání dárků a hraní deskovek.
A jelikož jsem nikdy nebyl fanda vánočních pohádek, tak jsme se po dohrání deskovek s bráchou zavítali do místní kamarádovo hospody, kde probíhala socializace s přáteli v mírném a příjemném alkoholovém opojení.
Jelikož jsem také začal minulý rok pracovat na své spiritualitě, tak jsem poprvé navštívil půlnoční mši a více se položil do vánoční atmosféry. Po mši jsem se rozloučil s přáteli a jako mezi prvními ulehl do postele pro mě v poněkud pozdní čas ale s vědomím, že jsem prožil hezký vánoční den se vším všudy.
25. jsme se s bráchou po vydatném dojídání vánočního cukroví vydali na výšlap Svatoboru, kdy velmi pršelo a my jsme měli jen šortky a slabé bundy. Procházka a otužování v jednom. Po usušení a zahřátí se doma jsme s dalšími přáteli vyrazili do kina na Vzestup Skywalkera. Nejhorší zážitek z celých Vánoc 😀
26. jsem navštívil zbytek rodiny na společný oběd. Po takovém obědě jsem se odjel zpět do Prahy, kde jsem poté meditoval o tom, co se vlastně událo a jaké to po mě bylo.
Tím pro mě Vánoce skončily a já fungoval dále jako jsem zvyklý.

Z mého pohledu je vhodné během svátků a času s rodinou životní styl dát malinko do pozadí tak abychom si vše užili dle svých představ, ale zároveň abychom z našich režimů nevypadli úplně, protože tím bude potom horší návrat.

Takže ti přeji svátky prožité v klidu a míru a závěr roku v lepším duchu, než celý rok. Do nového roku bych se měl ještě ozvat.

Pokud se ti článek líbil a byl pro tebe užitečný, tak budu rád za jakýkoliv komentář, hodnocení a sdílení.

Přidej se do skupiny, která tě naučí, jak být zdravý a silný! 
https://www.facebook.com/groups/409037806958803

Děkuji za tvůj čas a těším se na tebe u dalšího článku.

“ Pokud si dáte něco jiného, bude to z vašeho rozhodnutí a ve fázi, kdy víte, že máte ostatní opravdu splněno.  ”

Lukáš Reisinger

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *