Rubriky
Lukyho epický blogísek

Odpoutej se od nepravd a zastaralých názorů

Trvalo mi několik let, než jsem pochopil, že klasické obecné doporučení jako počítej si kalorie, važ potraviny pořádně pumpuj svaly, cvič na kladkách, a hlavně věř ve fitness jsou jen prázdné kecy. Vím, že si teď říkáš že to, ale funguje všem ostatním. Přeci nejde zpochybňovat to, co řekne nějaký fitness influencer na Instagramu! Opak je pravdou. Kdyby fungovalo méně jezení a více pohybu na přeměnu postavy, tak bychom neměli největší pandemii obezity v historii lidstva, užírající se slečny se ztrátou ženského zdraví nebo muže měnící se na ženy, kvůli dopadu moderního způsobu života.

I když si teď asi ťukáš na čelo rád bych tě přesvědčil o tom, že ke skutečně efektivní přeměně postavy, pevnému zdraví, vysoké výkonnosti a vyvážené psychice vede cesta pouze skrze lidskou individualitu.

Letmý pohled na problematiku kalorií

Lidé hledají jistoty a je tomu tak i ve stravování, proto se drží počítání kalorií. Princip spalování tělesného tuku není postaven na zákonu zachování energie, ale je dán mnohem komplexnějšími ději našeho těla.
Namísto pouhého kalorického příjmu a výdeje, jak zjednodušeně vidí spalování tuků naši nutriční specialisté, vstupují do hry intervenující proměnné v podobě naší hormonální optimalizace. Množství jednotlivých hormonů a jejich vzájemné vyladění, udává to, zda budeme nabírat svalovou hmotu, hubnout tuk nebo obojí zároveň.
Nemluvě o metabolické flexibilitě, funkci štítné žlázy a tak dále.

Uvedu na příkladu, se kterým se setkávám docela často (nejsem odborník na ženské zdraví, na to bych doporučil sledovat mou kamarádku – https://www.instagram.com/deviakata )
Přestože jsem tomu sám na začátku nevěřil ale setkávám se s tím čím dál častěji, tak jsou to většinou mladé slečny, které trápí své tělo i mysl nesmyslnými dietami (vysokofrekvenční nízkokalorické diety) a tvrdými tréninky. Nevím kdy se vrylo lidem do povědomí, že se musí ničit, aby získali tělo snů, ale opak je opět pravdou. Důsledkem toho většinou bývá, že si slečny rozhodí menstruační cyklus (v horším případě ztratí úplně) a utrpí rány i na psychice. Pak se na diety vykašlou (což je dobře) a začnou si znovu hledat cestu k normálnímu stravování. Často cestu nenajdou vůbec nebo třeba ano ale začnou se stravovat proti metabolickému typu v domnění, že pro své tělo dělají dobře ale paradoxně většinou přiberou (v extrémních případech se jim zlomí psychika natolik, že prosazují názory typu mít pár kilo navíc nevadí, přičemž nadváha je opačná strana problému) a kolotoč zdravotních problémů může začít znovu.

Kdyby fungovalo méně jezení a více pohybu na přeměnu postavy, tak bychom neměli největší pandemii obezity v historii lidstva, slečny se zdravotními problémy nebo muže měnící se na ženy, kvůli dopadu moderního způsobu života a vysokých estrogenů.

Paradoxně lidé, co zkusí tento přístup selhávají, ztrácí motivaci a důvěru vůči nějakým doporučením a prohrávají tento boj. Potom se ani nedivím, že mi lidé nevěří, když se je snažím přesvědčit o tom že můj přístup je zcela jiný. Přitom žijeme ve 21. století, kdy jsou velmi kvalitní informace lehce dostupné ale lidé je buďto nehledají nebo jim nevěří. 

A vůbec kdyby tolik na kaloriích záleželo, tak se hlavní část našeho dýchacího řetězce nazývá kalorický transportní řetězec ale tak tomu není. Nazývá se elektronový transportní řetězec. Nejspíš ti to teď nedává smysl ale ničeho se neboj. Postupem času se dozvíš vše potřebné.

Moje filozofie lidského fungování aneb trochu jiný pohled na dnešní dobu

   Žijeme v blahobytu, který nám dnešní doba nabízí a čím dál méně vystupujeme z naší komfortní zóny. Z hlediska fyzického i psychického zdraví je to, že jsme zlenivěli a stáváme se slabšími. Ubývá nám pohyb a informace o správném stravování a celkovém životním stylu.
 Z hlediska stravování je opět problémem, že zvítězila lenost a lidé si raději chodí kupovat jídlo do supermarketů, než aby udělali pár kroků navíc do obchodu s kvalitnějšími produkty. Raději počítáme kalorie, než abychom se skutečně naučili jak funguje naše tělo. Na prvním místě potravin vždy stojí jejich kvalita a původ. Potom, co tohle pochopíš, tak potom můžeš řešit ostatní věci jako makroživiny, mikroživiny a někde daleko vzadu i kalorie. Jako další problém se jeví přeinformovanost jak od médií, tak od různých “odborníků”. Běžná populace, která do problematiky nevidí se v tomto záplavu informací ztratí a ve výsledku nikdo neví co je správně, a co špatně. Dalším problémem jsou naši oblíbení influenceři. Největší počet shlédnutí nebo čtení článků a příspěvků mají lidé, kteří se umí propagovat ale přitom informace můžou mít na bodu mrazu. Znám spoustu odborníků, kteří jen protože nevystavují prdel na instagramu, nebo nedělají kraviny na kameru, tak nemají takový dosah ale informací mají tisíckrát více. Mým cílem je šířit informace své i kolegů a pomoct tak rozpoznávat dobro a zlo ve stravování a naučit naslouchání jejich tělu, tak abys byl schopný poznat, co potřebuješ a co naopak ne. 
Z hlediska tréninku by mělo být cílem opravit a posílit tělo skrz nápravná cvičení a silový trénink. Ideální trénink je podle mě ten, který rozvíjí cvičencovu požadovanou vlastnost a opravuje všechny bebíčka s kombinací všech potřebných vlastností, jež mu k tomu napomáhají. A je to náhoda, že zrovna zdraví patří ke všem. Protože jen zdravý člověk může být opravdu silný. Poslední dobou se do popředí dostávají funkční tréninky a podobně vymazleně nazvané tréninky, což je rozhodně lepší, než posílat lidi na stroje ale ne vždy je to uchopeno za správný konec. Pevně věřím tomu, že z hlediska tréninku se situace momentálně zlepšuje a snad brzy vymizí nadvláda kladek a chronického kardia.

Z hlediska celkového zdraví jsou největším nepřítelem tzv. Civilizační choroby. Civilizační onemocnění zažívají v posledních letech ohromný nárůst. Jsou důsledkem moderního městského životního stylu. Krásná ukázka toho, jak se lidem vyplácí žít proti své přirozenosti v odpojení od přírody a proti svým přirozeným cyklům a rytmům. K tomu se přidá kouření, alkohol, nedostatek pohybu, chronický stres atd. a nemoci jako rakovina, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, bolesti hlavy či zad a několik dalších jsou jednoduše na vzestupu. Stačí dát do souvislosti výše uvedené činnosti s oslabením funkcí mitochondrií a máme řešení, proč tomu tak je. Ale zas tak jednoduché to není!
Časem se o souvislosti životního stylu a civilizačních onemocnění ale hlavně o mitochondriích dozvíš víc.

Závěr

Každý, kdo chce žít opravdu zdravě potřebuje nutriční plán bohatý na živiny, zajistit si pravidelný pohyb, programovat snižování stresu, vytvářet podmínky pro zlepšování spánku, zařazovat půsty a otužování a používat živiny, o kterých víme, že podporují funkce mitochondrií a zdraví mikrobiomu.
Nic jako počítání kalorií, vážení potravin, zkoumání glykemického indexu, slepé následování diet známých osobností a neustálé si odpírání věcí, které máme rádi není potřeba a je to nesmysl. Takový přístup nadělá více škody než užitku.

Pokud se ti článek líbil a byl pro tebe užitečný, tak budu rád za jakýkoliv komentář, hodnocení a sdílení.

Přidej se do skupiny, která tě naučí jak být zdravý a silný!
https://www.facebook.com/groups/409037806958803

Děkuji za tvůj čas a těším se na tebe u dalšího článku.

“Invent yourself and then reinvent yourself.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *